آیا خواهان یک تغییر دوست‌داشتنی و جالب در چهره‌ی خود هستی؟ نمی‌دانم که دلیلش چیست! شاید مراسم مهمی در پیش داری یا مثلاً به‌تازگی با مرد یا زن رویایی (این مقاله هم برای خانم‌ها نوشته شده و هم برای آقایان) خود ملاقات کرده‌ای. اصلاً شاید دلیلش خیلی هم شاد و هیجان‌انگیز نباشد. اما همین که عبارت هایلایت مو را سرچ کرده‌ای و مشغول خواندن این مقاله هستی، نشان می‌دهد که برای یک تغییر جذاب، مصممی. رنگ مو، این روزها پر از اسم‌ها و روش‌های متنوع است.

برای اینکه بهترین تصمیم را بگیری، ابتدا باید این اسامی و روش‌ها را بهتر بشناسی. این مقاله می‌تواند به تو در این مسیر کمک کند. من سعی کردم، هر یک از اصطلاحات مربوط به هایلایت مو را با زبانی ساده توضیح دهم. در کنار این توضیحات، از عکس‌ها هم استفاده کردم تا بتوانی درک بهتری به دست بیاوری. در مورد هایلایت مو در منزل هم صحبت کرده‌ام و بهترین روش برای انجام این کار را بررسی نموده‌ام. پس تا انتهای این مقاله را بخوان تا بتوانی بهترین تصمیم را برای تغییری جالب بگیری.

هایلایت مو یکی از تکنیک‌ها و روش‌های رنگ‌آمیزی مو است. یک تکنیک عالی برای افزایش جذابیت رنگ طبیعی موهای شما. مثلاً رنگ موی شما قهوه‌ای تیره است. اگر به آرایشگاه بروید و تکه‌هایی از موی خود را به رنگ قهوه‌ای روشن‌تر درآورید، در واقع موی خود را هایلایت کرده‌اید. یعنی بخشی از موی شما در مقایسه با رنگ طبیعی، روشن‌تر و برجسته‌تر دیده می‌شود.

افرادی که پوست سبزه دارند، می‌توانند هایلایت‌های قهوه‌ای روشن یا بلوند داشته باشند. بلوندها بهتر است برای هایلایت، سایه‌های روشن‌تر را انتخاب کنند. اگر موهای سیاه دارید، از رنگ‌های  قرمز گیلاسی یا طلایی برای ایجاد تغییرات قابل توجه استفاده کنید.

خب بیایید در ابتدا کمی در مورد تاریخچه‌ی هایلایت مو صحبت کنیم:

چهار قرن قبل از میلاد مسیح، یونانیان باستانی تلاش کردند تا بخشی از موهای خود را به رنگی متفاوت در بیاورند. البته سابقه‌ی رنگ کردن مو به پیش از این دوران باز می‌گردد.

یک مرد یونانی مقداری گرده‌ی گل و روغن زیتون را با پولک‌های طلا مخلوط کرد. این ترکیب را به بخشی از موهایش مالید و ساعت‌ها زیر آفتاب نشست. این روش چندان موثر نبود اما به نظر می‌رسد تا چند قرن بعد نیز مردم به همین شیوه موهای خود را هایلایت می‌کردند.

حدود 1400 سال پس از میلاد حضرت مسیح، پای مواد شیمیایی به مقوله‌ی رنگ مو باز شد.

پمادی از ترکیب زاج، عسل، آب لیموترش و گوگرد ساخته شد. افراد این پماد را به بخش‌هایی از موی خود می‌مالیدند. سپس کلاهی بر سر می‌گذاشتند که بقیه‌ی قسمت‌های مو رنگ نشود. در این تکنیک باز هم از نور آفتاب برای انتقال رنگ استفاده می‌شد.

به دلیل وجود گوگرد و آب لیمو در این پماد، این روش موفقیت‌آمیزتر بود.

در اوایل قرن بیستم کلاه‌های هایلایت مو ساخته شدند. سوراخ‌های که در سرتاسر کلاه وجود داشت به آرایشگر اجازه می‌داد که بخش‌هایی از موی سر را انتخاب کند و از کلاه خارج کند. این موها رنگ می‌شدند  اما نتیجه‌ی کار چندان چنگی به دل نمی‌زد چرا که بسیار غیرطبیعی به نظر می‌رسید.

سال‌ها طول کشید و دنیای محصولات زیبایی دچار تغییر و تحولات گسترده شد. متخصصان آرایشگری تجربیات زیادی اندوختند. بلاخره هایلایت مو به شکل امروزی و زیبایش، رواج پیدا کرد.

رنگ موی سراسری که معمولاً به آن رنگ موی تک فرآیندی نیز می‌گویند، در یک مرحله انجام می‌شود و شامل پوشاندن تمام تارهای مو با یک رنگ است. با استفاده از این روش یک تغییر بزرگ در وضعیت ظاهری شما اتفاق می‌افتد. اما گاهی شما برای ایجاد چنین سطحی از تغییر آمادگی ندارید. به خصوص اگر برای بار اول می‌خواهید پا به دنیای رنگ مو بگذارید. بنابراین بهتر است روش هایلایت مو را انتخاب کنید.

در قسمت بالاتر قدری درباره‌ی هایلایت مو توضیح دادم. تا به حال به زیبایی موهای خود زیر نور شدید خورشید توجه کرده‌اید؟ بعضی از تارهای مو روشن‌تر و بعضی تیره‌تر به‌نظر می‌رسند. هایلایت مو تقلیدی از همین وضعیت است، انگار که موهای شما هر لحظه در معرض نور خورشید، می‌درخشند. در این روش تنها بخش‌هایی از مو با توجه به نوع هایلایتی که مدنظر شما است، رنگ می‌شود. در ادامه درباره‌ی انواع هایلایت مو بیشتر صحبت می‌کنم:

چند راه مختلف برای برجسته کردن قسمتی از موهای شما وجود دارد. منظور از برجسته کردن همان هایلایت است.

 رایج ترین روش برای برجسته کردن موها -و البته قدیمی‌ترین ترفند- شامل استفاده از روشن‌کننده روی موها و پیچیدن آن‌ها در فویل آلومینیومی است. شما می‌توانید از هر رنگی برای هایلایت با فویل استفاده کنید. به شرطی که روشن‌تر از رنگ موی طبیعی‌تان باشد. البته رنگ نهایی به جنس مو و رنگ فعلی موهایتان بستگی دارد.

فویل‌های آلومینیومی باعث می‌شوند که موهای انتخابی در جایگاه محکمی قرار بگیرند و سایر قسمت‌ها را روشن نکنند. در این روش از یک الگوی ساختاریافته و منظم برای انتخاب موهای روشن استفاده می‌شود. موهای شما بیشتر در معرض مواد شیمیایی قرار می‌گیرد و نیاز به مراقبت بیشتری خواهد داشت.

از روش کلاه استفاده کنید. حین انجام این کار شما قادر هستید که موهای خود را ببینید. میزان تغییرات را بررسی کنید و در بهترین زمان ممکن، اقدام به شستشو نمایید.

اما اگر دوست دارید هایلایت مو های شما، منظم و با دقت انجام شود، باید از روش فویل استفاده کنید. همچنین این کار را به دست یک آرایشگر باتجربه بسپارید.

در هایلایت مو با استفاده از کلاه ، یک کلاه پلاستیکی روی سر شما کشیده می‌شود. ای کلاه‌ها جوری طراحی شده‌اند که به‌خوبی روی جمجمه قرار بگیرند. روی سطح کلاه سوراخ‌های فراوانی قرار دارد. با ابزاری شبیه میل قلاب‌بافی، دسته‌های نازک مو به بیرون کشیده می‌شوند. سپس روی این موها رنگ قرار داده می‌شود.

زمانی که هایلایت‌ها روشن شد و موها را شستید، کلاه خارج می‌شود. به این ترتیب، سایه روشن زیبایی بین موهای شما پدید می‌آید.

بالیاژ مو روشی نسبتاً جدید در میان تکنیک‌های هایلایت است. اگر می‌خواهید موهای‌ شما به اثری هنری تبدیل شود، مد روز برای‌تان مهم است و موهای بلندی هم دارید، بالیاژ را امتحان کنید. نتیجه‌ی آن بسیار طبیعی و در عین حال جذاب خواهد بود. در تکنیک بالیاژ، موهای شما را به‌صورت افقی تقسیم می‌کنند و همین کار باعث حجیم‌تر به نظر رسیدن موها نیز خواهد شد.

بالاترین قسمت سر به همان رنگ طبیعی و پایه باقی می‌ماند. حالا بقیه‌ی موهای خود را به‌صورت افقی در سه بخش تصور کنید. هر بخش از بخش قبلی خود کمی روشن‌تر می‌شود یعنی قسمت انتهایی مو چندین درجه روشن‌تر از رنگ طبیعی موی شما است. سایه روشن ایجاد شده با روش بالیاژ بسیار طبیعی است و ظاهری مواج به موهای شما خواهد داد.

برخلاف هایلایت‌ها که روشن‌تر از رنگ طبیعی و پایه‌ی مو هستند، کم‌لایت‌ها چند درجه تیره‌تر از رنگ پایه انتخاب می‌شوند. این تکنیک به موهای شما عمق می‌دهد و با ایجاد کنتراست، جذابیت زیادی ایجاد می‌کند. اگر موهای روشن و کم پشتی دارید، این روش برای شما واقعاً مناسب است و باعث می‌شود موها پرپشت‌تر به نظر برسند. همچنین اگر بارها هایلایت کرده‌اید، این بار Lowlight را انتخاب کنید تا تعادلی ایجاد شود.

چه خانم هستید و چه آقا، برای پوشاندن موهای سفید از تکنیک لولایت استفاده کنید. نسبت به هایلایت مو، در این روش آسیب کمتری به موها وارد می‌شود. چرا که نیازی به استفاده از مواد روشن‌کننده و دکلره برای مو نخواهیم داشت.

چند پیشنهاد برای شما دارم:

به تجربه و تخصص آرایشگر خود اطمینان کنید و از او بخواهید بهترین رنگ مو را برای شما انتخاب کند. ممکن است از رنگ موهای خانم نیکول کیدمن خیلی خوشتان آمده باشد، اما همان رنگ روی سر شما، فاجعه به بار آورد.

پیشنهاد دوم من خواندن مطلب عالی زیر است. با خواندن آن‌ها متوجه تناژ پوست خود خواهید شد. این آگاهی باعث می‌شود انتخاب بهتری داشته باشید.

کیت رنگ مو علاوه بر اینکه میزان دقیق هر یک از مواد لازم برای هایلایت مو را در نظر گرفته است، شامل نرم‌کننده‌ها و مواد مراقبت از مو نیز هست. بنابراین با خیال راحت‌ می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

مشخصات کیت رنگ مو لورال مدل Excellence:

برای اطلاعات بیشتر و خرید این محصول، روی عکس کلیک کنید.

بعضی از خانم‌ها، کارهای مربوط به رنگ مو را در خانه انجام می‌دهند. اگر در این زمینه تجربه‌ی لازم را دارید، می‌توانید در وقت و هزینه‌ی خود صرفه‌جویی کنید. در ادامه‌ی مطلب قصد داریم به آموزش قدم به قدم هایلایت مو در خانه بپردازیم:

روش هایلایت مو با کلاه را انتخاب کنید. بهتر است برای انجام این کار موهای شما کوتاه باشد.

کیت رنگ موی مناسب، کرم و پودر دکلره و لوازم مربوط به رنگ مو را از فروشگاه‌های لوازم آرایشی معتبر خریداری نمایید. شما به کلاه مش، کاسه و فرچه رنگ مو و قلاب مخصوص مش احتیاج دارید.

برای ترکیب کردن مواد مورد نیاز هایلایت مو به یک کاسه رنگ احتیاج دارید. کاسه رنگ مدرج بیول مناسب این کار است. با درجه بندی روی کاسه اندازه هر ماده را به راحتی اندازه بگیرید.

برای اطلاعات بیشتر و خرید اسن محصول، روی عکس کلیک کنید.

ابتدا دستورالعمل مربوط به جعبه دکلره را بخوانید و دقیقاً به همان روش عمل کنید.

یک رشته نازک از موهای خود را انتخاب کنید. قسمتی که چندان در معرض دید نیست. سپس کمی از مواد دکلره را روی آن بمالید. اگر اثری از آسیب و شکنندگی ملاحظه نمودید، موها را فوراً بشویید و از هایلایت مو در خانه صرف‌نظر کنید.

اگر تست موفقیت‌آمیز بود، موها را با برس یا سشوار کاملاً شانه کنید تا تمام گره‌ها باز شود. حالا کلاه مش را روی سر قرار دهید. با کمک قلاب مش، رشته‌های نازکی از موی خود را از کلاه خارج کنید.

در این مرحله مواد دکلره را روی موها خوب بمالید. معمولاً باید بیست دقیقه صبر کنید. اما ممکن است موهای شما زودتر از این زمان روشن شود. پس کاملاً روند روشن شدن را زیر نظر بگیرید و در زمان لازم موها را خوب بشویید. دقت کنید که تمام مواد دکلره از روی مو پاک شود.

پس از اینکه مو را خوب شستید، کیت رنگ موی انتخابی را بردارید و طبق دستورالعمل روی جعبه، رنگ را آماده کنید. در این قسمت هم کاملاً هوشیار باشید و دستورات پشت جعبه را دقیقاً اجرا نمایید. در زمان مناسب موها را شستشو دهید.

مراقبت از موها پس از فرایند رنگ و هایلایت بسیار مهم است. موهای شما در اثر برخورد با مواد شیمیایی خشک و شکننده می‌شود بنابراین باید مراقبت از مو را بسیار جدی بگیرید. این کار باعث ماندگارتر شدن رنگ و هایلایت شما خواهد شد. انتخاب محصولات مناسب برای تامین سلامت موها نیز بسیار اهمیت دارد. اجرای نکات زیر می‌تواند به شما کمک کند:

هفته‌ای یک‌بار از ماسک‌های مخصوص موی رنگ شده استفاده کنید. این ماسک‌ها ممکن است فروشگاهی یا خانگی باشند. آن‌ها ریشه و ساقه‌ی موهای شما را تغذیه می‌کنند. بنابراین از شکنندگی و آسیب مو پیشگیری می‌شود.

ماسک را روی موهای خیس خود بمالید. طبق دستورالعمل‌های مخصوص هر ماسک، صبر کنید. سپس موها را با آب خنک بشویید.

مشخصات ماسک موی رویتا مناسب موهای رنگ شده و آسیب دیده:

برای اطلاعات بیشتر و خرید این محصول، روی عکس کلیک کنید.

هر زمان که در برابر نور خورشید قرار گرفتید، موها را خوب بپوشانید. اشعه‌ی uv می‌تواند به هایلایت‌های شما آسیب بزند. می‌دانستید که برای موها هم اسپری ضد‌آفتاب وجود دارد؟

برای رفتن به استخر از کلاه شنا استفاده کنید. بهتر است که موها با آب استخر خیس نشوند. البته اگر مایل به استفاده از کلاه نیستید، قبل از رفتن، از نرم‌کننده مو استفاده کنید.

لازم است که ویتامین‌های لازم را از رژیم غذایی خود دریافت کنید. از مرکبات برای تامین ویتامین سی استفاده کنید. هویج، زرده‌ی تخم مرغ و ماهی قزل‌آلا، حاوی بیوتین هستند. بیوتین موهای شما را قدرتمند و درخشان می‌کند. البته می‌توانید از مکمل‌های دارویی هم برای تقویت موها استفاده نمایید.

بلافاصله پس از رنگ و هایلایت مو، اقدام به شستشو نکنید. حداقل 72 ساعت صبر کنید. پس از گذشت این زمان، از شامپوی مخصوص موهای رنگ شده که فاقد سولفات هستند، استفاده کنید.

نکته‌ی دیگری که باید مد نظر قرار دهید این است که، موهای خود را بیش از دو تا سه بار در هفته نشویید. شستشوی مکرر می‌تواند رنگ مو را کم کم محو کند.  در حمام بهتر است که از آب ولرم رو به خنک استفاده کنید.

بهتر است که از حرارت سشوار برای خشک کردن مو استفاده نکنید. اجازه دهید موهای شما به‌صورت طبیعی خشک شوند. اگر از سشوار داغ استفاده می‌کنید، حتماً اسپری محافظت از حرارت را روی موها بزنید.

هرگز با موهای خیس نخوابید. این کار باعث شکستگی و ایجاد آسیب در ساقه‌ی موی شما است.

آقایان هم می‌توانند برای ایجاد تغییرات ظاهری و بهبود وضعیت موها، از روش هایلایت استفاده کنند. همان‌طور که می‌دانید، هایلایت کردن؛ یعنی تقلید از سایه‌روشن‌هایی که به‌صورت طبیعی، در اثر نور خورشید ایجاد می‌شوند و بسیار زیبا هستند. البته، هایلایت موی مردان فقط روشی برای زیباتر شدن نیست.

با استفاده از سایه‌روشن‌ها، موها پرپشت‌تر و حجیم‌تر دیده خواهد شد. توصیه‌های زیر را در مورد هایلایت موی مردانه به‌خاطر بسپارید:

در ادامه چند نمونه از هایلایت موی مردانه را مشاهده می‌کنید:

.

The post هایلایت مو چیست؟ آموزش قدم به قدم هایلایت مو در خانه و عکس appeared first on مجله اینترنتی مو تن رو.

source

توسط salamathyper