محمد کرمی استاندار سیستان و بلوچستان در حاشیه بازدید از مجتمع فولاد مکران اظهار داشت: سیستان و بلوچستان در زمینه‌های مختلف، استانی برخوردار است و ظرفیت‌های زیادی در آن وجود دارد. 

وی ادامه داد: در سیستان و بلوچستان معادن زیادی از جمله معادن مس، طلا، منیزیم و … وجود دارد، بخش‌های زیادی صنایع فراوری آن‌ها شروع شده و مابقی هم به زودی شروع به کار خواهند کرد، امیدواریم از ثروتی که خداوند به این استان عطا کرده مردم به خوبی بهره‌مند شوند. 

استاندار سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: همسایگی با کشور‌های مختلف یک ظرفیت برای استان به شمار می‌رود که تجارت با این کشور‌ها یک بحث مهم است از این رو باید ارتباطات مشترک انجام شود. 

وی با اشاره به اینکه در حوزه آبخیزداری این منطقه باید تقویت شود، عنوان کرد: در واقع این منطقه مشکل آبی ندارد، در حال حاضر آب به سمت دریا رها و سپس می‌خواهیم آب دریا را شیرین برگردانیم که این امر هزینه‌ی زیاد در بر دارد، در حال حاضر روش‌های زیادی برای نگهداشت آب و استفاده از این ظرفیت طراحی شده است. 

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: اوایل بارندگی ۵۰ میلیون متر مکعب آب پشت سد جمع شد که این یک ظرفیت عالی برای این منطقه به شمار می‌رود، اما قبل از احداث سد به دلیل اینکه آب به سمت دریا می‌رفت کسی متوجه این نعمت و ظرفیت خدادادی نبود بنابراین موضوع آب قابل تامین است، اما باید روی آن کار شود. 

وی تصریح کرد: در حوزه برق با توجه به اینکه مصرف برق در این منطقه بالا و صنایع نیازمند برق است، کمک می‌شود یک نیروگاه ۱۰۰ یا ۷۰ مگاواتی در این مکان احداث شود. 

کرمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر فولاد مبارکه درخواست کرده در میل نادر نیروگاه بادی ایجاد کند و برق به شبکه بدهد و آنجا تحویل بگیرد. 

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه نیروگاه ۵۰ مگاواتی که در میل نادر راه اندازی شده با کمترین هزینه بالاترین تولید را دارد، اظهار کرد: بر اساس گزارش نیروگاه‌های بادی کشور در این منطقه بالاترین راندمان را داشته که این امر برای استان بسیار کمک کننده به شمار می‌رود. 

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود ۱۰ تا ۲۰ هزار پنل خورشیدی در استان وجود دارد که بخشی از آن روی خانه‌ها و بخشی روی مزرعه‌هایی که ایجاد شده احداث گردیده و این امر یک ظرفیت به شمار می‌رود چرا که بالاترین میزان پنل خورشیدی در این استان ایجاد شده است.

کرمی با اشاره به بحث حمل و نقل جنوب استان گفت: با وجود بدهکاری‌هایی که در بخش راه و حمل و نقل وجود دارد، اما به سرعت کار پیش می‌رود و امیدواریم تا سال آینده راه آهن چابهار راه اندازی شود.

source

توسط